Taniec klasyczny, czyli o technice baletu w pigułce :)

TANIEC KLASYCZNY

Taniec klasyczny na scenie czyli balet

Taniec klasyczny swoje korzenie zawdzięcza renesansowym tańcom dworskim. Narodził się na dworze króla Ludwika XIV. To wtedy uwolnił się w swym wyrazie artystycznym, dodając do ruchów elementy pantomimy oraz teatralnego gestu. Ówcześni tancerze i pedagodzy chcieli nowo tworzącą się techniką nawiązać do ekspresji i tradycji teatrów greckich. W początkowych założeniach, ruchy opierały się głównie na kombinacjach kroków pochodzących z basse dancepawany i menueta. Ustalono pięć pozycji ułożenia stóp, a także zwracano uwagę by nogi były wykręcone i rozwarte na zewnątrz. Dość ciężkie stroje i olbrzymie suknie krępowały ruchy tancerzy, którzy coraz bardziej chcieli się wyswobodzić z tradycyjnych form i zwiększyć poziom techniki. Przełomem było skrócenie przez Marie-Anne de Cupis de Camargo sukni do połowy łydki. Następne modyfikacje strojów następowały w dość równych odstępach czasu. Coraz bardziej obcisłe i przylegające do ciała kostiumy umożliwiały coraz większy zakres ruchu oraz wzrost trudności techniki. Z czasem usystematyzowano i nazwano wszystkie ruchy, które stawały się coraz bardziej precyzyjne. Wraz z wejściem tancerek na pointy w czasach romantyzmu taniec klasyczny zyskał współcześnie nam znaną formę. Przedstawienie teatralne baletu klasycznego, ukształtowało sie w XIX w. Polegało podobnie jak dziś na uszeregowanych stałych elementach występu, wykonywanych techniką klasyczną.

Taniec klasyczny rozwijał się w największych miastach Europy, zyskując zwolenników na całym świecie.  Głównymi ośrodkami tejże techniki była Francja, Włochy oraz Rosja. W tych krajach wykształciły się jej główne nurty. Francja charakteryzowała się delikatnością w ruchach, Włochy ostrością i dynamicznością tańca, natomiast Rosja precyzją. W dalszym rozwoju balet przeniósł się za ocean, a także do najdalszych zakątków Azji – Chin, Japonii, Mongolii i do innych krajów. W dzisiejszych czasach taniec klasyczny zyskał niesamowity kunszt i poziom rozwoju techniki. Na całym świecie organizowane są konkursy w których tancerze z najdalszych miejsc mogą zmagać się ze sobą i rozwijać swoją technikę.

Taniec klasyczny wysmukla sylwetkę, wzmacnia mięśnie całego ciała, rozciąga ścięgna, uwalnia ekspresję poprzez ruch, uwrażliwia na estetyczne formy wyrazu.

Jeżeli ta technika jest Ci teraz choć trochę bliższa – nie czekaj, zapisz się na najbliższy kurs! 

 BALET DLA DOROSŁYCH

BALET DLA DZIECI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *